Bunt dwulatka

Bunt dwulatka, to często pierwszy moment, kiedy zaczynasz się zastanawiać: "Po co mi było to dziecko?". ;) Pojawia się brak satysfakcji w relacji z dzieckiem, niezadowolenie, rozczarowanie i zastanawiasz się czy ta relacja może być znowu taka jak przedtem? 

Już nigdy nie będzie tak samo, ale zwróć uwagę na dwie rzeczy: czy kontakty z dzieckiem są dla Ciebie źródłem ciągłych niepokojów, czy źródłem zadowolenia? 

Jeśli nawet teraz jest gorzej niż źle, możesz to zmienić. 

Przede wszystkim warto wiedzieć, dlaczego dziecko się tak zachowuje i że to nie jest ani Twoja, ani jego wina. Równie ważne jest, co zrobić, jak reagować.

Skąd bierze się bunt dwulatka?


Ma on swoje źródło w uświadamianiu sobie przez dziecko, że ono i mama są dwiema odrębnymi osobami. Dziecko powoli odkrywa swoją indywidualność i pojawia się chęć sprawdzenia, co jest możliwe. Maluszek manifestuje to poprzez okazanie odrębnego zdania, powiedzenie "Nie". 

Jednak dziecko niezmiennie w tym samym czasie odczuwa też silną potrzebę bliskości i zależności. Te sprzeczne uczucia wywołują bardzo duże napięcie, które musi znaleźć ujście. Dziecięce wybuchy irytacji, napady złości są efektem nieradzenia sobie z targającymi emocjami.

Sam okres buntu jest naturalny i nie ma nic wspólnego ze złym wychowaniem dziecka. Aby załagodzić liczne sytuacje wystarczy właściwe postępowanie rodziców, dlatego do tego etapu życia dziecka warto się przygotować.  

Warto wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice i jak ich uniknąć. Od dziś możesz ich już więcej nie popełniać! :) Dowiedz się co robić, żeby nie podsycać buntu i złości dziecka i co najbardziej prowokuje do wybuchów z Kursu Audio, który opracowałam specjalnie na ten temat.

To kurs audio zawierający najnowszą wiedzę na temat złości  małych dzieci, która pomoże Ci się zorientować, jakie słowa i zachowania rodziców pomagają w opanowaniu buntu, a jakie rujnują więź między rodzicami a dziećmi i co powinieneś zrobić, aby ją odbudować.

Dowiedz się co jeszcze oferuje Ci kurs audio Bunt Dwulatka. Wpisując w okienko swoje imię oraz adres e-mail otrzymasz wiadomość i poznasz szczegóły: Zgadzam się z Polityką Prywatności


3 komentarze:

 1. Zastanawiam się nad tym buntem dwulatka. I mam pytanie do autorki bloga, jako specjalistki: Czy rodzice sposobem jaki wychowują dziecko sami zapracowują sobie na intensywność buntu? Czy może jest to kwestia charakteru, a może ani jedno ani drugie nie ma znaczenia bo 2latki tak mają?
  Myśmy od początku wszystko tłumaczyli synowi, jesteśmy cierpliwi, raczej spokojni. I teraz widzę po dziecku, że ten jego bunt jest ale absolutnie nie jest uciążliwy. Syn daje sobie wytłumaczyć absolutnie wszystko, bo jest przyzwyczajony do tłumaczeń, powtarzania po 100kroć razy. Ma 2 lata i 2 m-ce, mówi już pełnymi zdaniami i jest w stanie powiedzieć dlaczego się złości- myślę, że to ułatwia sprawę. Niemniej cały czas się zastanawiam na ile coś jest "wrodzone" a na ile rodzic ma wpływ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma Pani rację w tym, że ma znaczenie jedno i drugie: z jednej strony temperament dziecka, z drugiej strony zachowanie rodziców. Są dzieci spokojniejsze, łatwiejsze w prowadzeniu i dzieci, które są bardziej wojownicze i buntownicze, które wymagają od rodziców więcej cierpliwości i większych umiejętności wychowawczych.

   Dziecko, które kończy 2 lata, wchodzi w trzeci rok życia, który charakteryzuje się większą równowagą.
   Tzw. bunt dwulatka dotyczy dzieci w drugim roku życia, czyli pomiędzy 13 a 23 miesiącem życia. Na ogół objawy tzw. buntu widać od ok 15,17 miesiąca do 21 miesiąca życia.

   Na ile coś jest "wrodzone" a na ile rodzic ma wpływ? Wciąż naukowcy sobie zadają to pytanie. Ostatnio przeważa pogląd, że jednak wrodzone predyspozycje w większym stopniu decydują o naszym zachowaniu, ponieważ zachowanie jest funkcją struktury, czyli budowy ciała ("Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat", GWP).

   Jednak trzeba pamiętać, że niewłaściwe reagowanie na zachowanie dziecka zawsze przynosi niekorzystne efekty. Dlatego warto wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice i jak ich uniknąć. Zwłaszcza, kiedy czujemy się bezradni w obliczu zachowania dziecka. Ten audio kurs jest przeznaczony dla rodziców, którzy szukają wiedzy i wskazówek jak pomóc sobie i dziecku, gdy bunt się nasila i chcieliby mieć pewność, że zaproponowane metody są skuteczne, sprawdzone i mogą im zaufać.

   Usuń

Dziękuję za Twój wpis!