Tobie superniania nie będzie potrzebna!

Tobie superniania nie będzie potrzebna! Znajdziesz tutaj artykuły na temat wychowania dzieci, kursy internetowe, terminy warsztatów oraz wskazówki, jak uporać się z problemami. Możesz otrzymać moją osobistą pomoc umawiając się ze mną na konsultację. Jeśli interesuje Cię zdobywanie systematycznej wiedzy - zapisz się na biuletyn. Zajrzyj też na stronę: DO POBRANIA. :)

niedziela, 3 lutego 2013

Rodzeństwo, zazdrość 3. Rywalizacja

Dlaczego dzieci kłócą się i są wobec siebie złośliwe? Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą o miłość rodziców?

Jak rozpoznać zazdrość i jak właściwie postępować aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem oraz nauczyć je kochać się i szanować nawzajem? Jak zwykle znajdziesz tutaj praktyczne wskazówki.

To nie jest tak, że dzieci po prostu zawsze są zazdrosne o siebie i że nic nie możesz zrobić. Może się zdziwisz, ale rodzeństwo zazwyczaj rywalizuje ze sobą  po to, by zwrócić na siebie uwagę rodziców.

I od Twojej reakcji zależy, czy dzieci będą walczyć o uwagę jeszcze zacieklej, czy zaczną ze sobą współpracować. Oczywiście bardzo dużo zależy też od usposobienia danego dziecka, bo jedno jest bardziej spolegliwe, ugodowe, a drugie bardziej zawzięte. Jednak naprawdę możesz wiele zdziałać odpowiednim podejściem... 

Tak to już jest w życiu, że bycie z kimś blisko, mieszkanie z nim na co dzień, dzielenie wspólnego mieszkania, pokoju, stołu, rodziców...  rodzi problemy. Dlatego relacje rodzeństwa są od początku trudne.

Na dodatek niestety brata, czy siostry się nie wybiera. ;) Mimo to, pozostajemy ze sobą nierozerwalnie związani i w kryzysowych sytuacjach dobrze jest wiedzieć, że do kogo, jak do kogo, ale do brata/siostry możemy jak w dym.

Zanim do tego dorośniemy, każde z nas jako maluch, mocno pragnie wyłącznej i bezgranicznej miłości i uwagi rodziców. Każde zdrowe dziecko czuje zazdrość. Niestety niewłaściwe postępowanie może ją spotęgować. Co zrobić, aby jej było jak najmniej? Jak zmniejszyć jej skutki? 

Przede wszystkim trzeba ją rozpoznać. Zauważyć i przyznać, że istnieje. I nauczyć się jak postępować, aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem oraz nauczyć je kochać się i szanować nawzajem.

Praktyczne wskazówki: 
  1.  Nikogo nie wyróżniaj.
  2.  Uczyń starsze dziecko „odpowiedzialnym” za młodsze. Powiedz mu, że potrzebujesz jego pomocy. Poczuje się dowartościowane i ważne.
  3. Odkrywaj  mocne strony maluchów i podkreślaj je.
  4.  Zauważaj, kiedy dzieci robią coś wspólnie i chwal za to. Dzięki pochwałom dostają jasną informację, że to, co robią, jest właściwe.
  5.  Doceniaj, gdy starsze pomaga młodszemu.
  6.  Bądź sprawiedliwy. W każdym dziecku po równo dostrzegaj coś wartościowego i mów im obojgu o tym.
  7.  Wymyślaj zabawy, które zbliżają rodzeństwo do siebie. 

Czy Twoje dzieci są o siebie zazdrosne? Jak to okazują? Co wtedy robisz? Inni rodzice czekają na Twoje komentarze. :)

W co się bawić? Czytaj tutaj>>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!